Koja je razlika u alatima koji imaju motor sa četkicama i asinhroni motor (bez četkica)?
U početku se motor bez četkica može činiti marketinškim potezom za povećanje cene alata, bez dodavanja dodatnih stvari.
Neinformisani korisnici mogu se zapitati plaćaju li nešto što im neće puno pomoći dok rade, a budući da je temeljni princip koji omogućuje rad oba motora isti, neki mogu pomisliti da nema razlike.
Iako se nećemo previše duboko pozabaviti tehničkim specifikacijama, pružićemo vam dovoljno informacija da shvatite zašto je jedan motor u većini slučajeva daleko bolji od drugog. Nakon što pročitate ovaj vodič, biće vam jasno da li vam je ovakav alat potreban ili ne.
Suštinska razlika
Budući da ne stvara toliko toplote, to je produktiniji alat a to znači da možete dobiti duže trajanje baterije iste veličine u odnosu na standardne alate a to je već benefit za korisnika vredan razmatranja.
U motoru bez četkica je manje fizičkih delova, pa će biti lakši i manji od modela iste snage koji koriste motori sa četkicama, opet veliki plus!
Velika prednost bušilice ili šrafilice bez četkica je ta što mogu “osetiti” kada motor naporno radi, da li je preopterećen i automatski smanjiti potrošnju električne energije i održavati brzinu pri nižoj snazi.
Jasno je da ovde ima dosta prednosti u odnosu na standardne alate koji nose motor sa četkicama, ali…
Motori bez četkica – da li imaju nedostatke?
S tehnološke strane, viša cena je i opravdana zbog potrebnih dodatnih delova. Senzor koji zna povećati ili smanjiti snagu na temelju težine trenutnih zadataka sigurno da povećava cenu. Ne možete preskočiti taj deo, jer motor mora precizno uključiti i isključiti električne namotaje u sinhronizaciji s magnetima i delom alata koji se okreće.

Alati sa standardnim motorom sa četkicama – prednosti?
Drugi veliki plus je što koštaju manje od alata koji nemaju četkice. Ako vam je potrebna nova bušilica i ne možete platiti extra cenu za model bez četkice, ulaganjem u jeftiniju bušilicu ne gubite previše. Nećete imati istu produktivnost, posebno u prenosnim modelima koji rade na baterije.
Međutim, daleko veći problem je što se ovi alati uveliko oslanjaju na svoje četkice. Četkice ostvaruju fizički kontakt s trenutnim žicama za nošenje i vrte se bušilicom. To trenje je izvor velike toplote, što doprinosi da se četkice s vremenom brzo istroše.
Problem je toliko ozbiljan da su neki proizvođači uključili set dodatnih četkica kada kupite novi alat kako biste ih mogli sami zameniti.
Oni se takođe brže troše ako u motorni prostor uđe prašina. Ako bušilica nema dobre filtere, na četkicama se mogu taložiti sitne čestice, što ih dovodi do bržeg istrošenja. To će uvek praviti problem kada bušite prašnjave materijale ili radite u sličnom okruženju.
Kako ubrzavaju, gube i okretni moment, što zvuči jako loše, ali uticaće samo na mali broj korisnika koji konstantno koriste svoje bušilice blizu gornje granice i tačke opterećenja, što je znak da su trebali uložiti u snažniju bušilicu.
Zaključak
Ako pogledamo dugoročno, alati bez četkica su definitivno isplativi!
Nećete trošiti više vremena za zamenu četkica, imaćete lagan alat što utiče na samu produktivnost, a vek trajanja je znatno duži od standardnih aku alata.
Ostavite odgovor