Pravilan odabir abrihterskih noževa ne samo da Vam može olakšati sam rad već može ubrzati i povećati produktivnost a smanjiti troškove proizvodnje.
U daljem tekstu ćemo objasniti koje sve vrste abihterskih noževa postoje, kako ih odabrati prema vrsti drveta koju obrađujete, kako se najlakše i najpreciznije šteluju abrihterski noževi i kako da ih lako održavate.
HSS abrihterski noževi
Retkost je da kod nekog proizvoda nije presudna marka proizvođača. Ravni noževi za diht i abrihter su generalno jednostavan proizvod, ne zahtevaju specijalnu tehnologiju proizvodnje i imaju prostu geometriju.
Ključna stvar je kvalitet čelika od kog su napravljeni.
HSS ili brzorezni čelik koji nosi oznaku Č 7680 ili S600, S700 je materijal od koga se prave abrihterski noževi. Ono što je presudno kod kvaliteta noževa je da li je ovaj čelik obogaćen sa legurom wolframa ili ne. Abrihterski noževi za hobi upotrebu nemaju leguru wolframa u sastavu čelika, te se brže tupe i ostavljaju dosta lošiju obradu čak i prilikom obrade mekog drveta.
Abrihteski noževi koji nose oznaku HSS 18% W su namenjeni za profesionalnu upotrebu. Oznaka HSS znači da su napravljeni od brzoreznog čelika, dok oznaka 18% W označava da je prisutnost wolframa u sastavu čelika 18% upravo zbog takvog sastava, ovi noževi su veoma „izdržljivi“, ne tupe se često prilikom svakodnevne upotrebe, ostavljaju odličnu obradu i imaju izuzetno dug vek trajanja. Postoje i HSS abrihterski noževi sa manje procenata volframa, 12% ili 6% čak i oni su bolja opcija od „običnih“ HSS noževa.
Definitivno najbolji odnos cene i kvaliteta, HSS sa 18% W naša apsolutna preporuka.
Ukoliko se opredelite za ove noževe, vodite računa o sledećem, dešava se da „sumnjivi“ proizvođači iz kine koje možemo videti na pijacama i oglasima često samo odštampaju HSS 18% W na noževima a da taj čelik zapravo nije proverenog kvaliteta. Razliku je lako proveriti, noževi koji nisu napravljeni od HSS 18% W prilikom dodira sa brusnim tocilom ili oštrenja „bacaju“ veliku količinu jako svetle i bele varnice, dok pravi HSS 18% W noževi „bacaju“ manju količinu jarko crvene varnice.
Provereni proizvođači abrihterskih noževa su: Pilana, Omas, Leitz, Freud, itd. Razlika između ovih proizvođača je samo u ceni, kvalitet je gotvo isti.
Vidija abrihterski noževi
Ova vrsta abrihterskih noževa ima primenu prilikom obrade jako tvrdog drveta, pločastih materijala i MDF ploča, ali i egzotičnih vrsta drveta kao što su Massaranduba, Ipe, Cumaru, Wenge itd, ove vrste drveta često u svojoj strukturi imaju procente peska i zbog svoje specifične gustine i tvrdoće su često jako teški za obradu. Rešenje su vidija abrihter noževi.
Ovi noževi imaju telo od čelika, dok je rezna ivica napravljena od tvrdog metala, krabida odnosno vidije. Ukoliko obrašujete izuzetno tvrdo i „ljuto“ drvo, MDF ili termotretirano drvo nemojte se mučiti sa HSS noževima, olakšajte sebi radi i podignite kvalitet obrade sa abrihterskim noževima od vidije.
Tersa sistem abrihterskih noževa
Tersa abrihterski noževi nisu toliko prisutni na nažem tržištu, razlikuju se po obliku, koriste se za specijalne glave i imaju dve oštre ivice. Uglavnom se ne oštre ili se oštre jako mali broj puta, prednost im je što se lako pozicioniraju i nije potrebno štelovanje. Mana ove vrste noževa je cena i slaba pristutnost na našem tržištu pa rokovi isporuke mogu biti predugački.
Abrihterski noževi sa žiletima – spiralne glave
Spiralne glave ili helix diht abrihter glave su najmodernije rešenje. Sastavljene su iz segmenata izmenljivih reznih pločica napravljenih od tvrdog metala koje su postavljene u spirali.
Ove vrste pločica imaju rezne ivice sa sve četiri strane, tako da kada se istupe samo okrenete sledeću reznu ivicu i nastavljate sa radom.
Pločice traju dugo, lako su dostupne i povljne. Jedina mana je što je cena ovakvog sistema skupa u startu, ali se dugoročno isplati, nema troškova održavanja, dugotrajne su, kvalitet obrade je izuzetno visok, dosta lakši rad zbog same geometrije i reznih ivica koje su u spirali i procenat buke prilikom obrade je znatno manji. Naša preporuka za sve velike proizvodnje i masovne produkcije.
Pravilno održavanje abrihterskih noževa je jako bitno za dugotrajnost. Redovno ih čistite, ne dozvolite da se piljevina, pomešana smolom lepi na njih, tada prilikom rada dolazi do prekomernog zagrevanja materijala što je posledica slabljenja istog, pojavljivanja mikro pukotina ali i pucanja materijala. Postoje sredstva i koncetrati koji sa lakoćom skidaju sve taloge sa reznih ivica. Ovakvo održavanje drastično produžava vek trajanja, radni vek između dva oštrenja i rizik je sveden na minimum.
Druga bitna stvar je prvilno štelovanje abrihterskih noževa. Ukoliko su noževi postavljeni nepravilno, jedna strana skida više materijala, a druga manje, ili nisu postavljeni u ravan već pod blagim uglom, tada dolazi do izuzetno otežanog rada, lošije obrade i gubljenju na kvalitetu noževa usled neravnomerne raspoređenosti obrade.
Rešenje za ovo su magneti za štelovanje abrihterskih noževa koji izuzetno precizno pozicioniraju noževe u glavi, rad sa njima je praktičan i veom brz. Sa njima ćete sa lakoćom uz maksimalni preciznost štelovati noževe nakon održavanja i oštrenja. Oprema koju svaka radionica mora da ima.
Naravno, jako bitan faktor je i oštrenje abrihterskih noževa o čemu ćemo više pisati u nekoj od sledećih tema.
Ukoliko ste početnik ili profesionalac koji je u nedoumici koje noževe odabrati ili imate neki specijalan projekat ili se susrećete sa takvim izazovom po prvi put. Besplatno potražite savet, naše mišljenje, predlog, zajedno ćemo kroz nekoliko minuta razgovora ili par razmenjenih poruka doći do rešenja koji noževi su najbolje rešenje za vas, gde ih možete povoljno kupiti ili čak pozajmiti.
Ekipa sajta proalat.co.rs Vam je na raspolaganju uvek za svu tehničku podršku i besplatno savetovanje.
0 коментара